Uhlíkový filter

Uhlíkové filtre na zlepšenie chute vody.

Ak hľadáte filter čo dokáže zlepšiť chuť vody , eliminovať obsah chlóru , tak uhlíkové filtre sú ideálnym riešením. Túto vlastnosť  a detoxikačnú silu zistili už v starom Egypte , kde boli nájdené pozostatky dreveného uhlia  v rozvodoch vody . Tieto filtre sa používajú dodnes a zlepšujú chuť ako vody tak potravín a nápojov.

Uhlíkové filtre sú vhodné, na vylepšenie chuti vody, ale nevedia odstrániť radu chemických prvkov ako olovo, antimón, arzén, azbest, bárium, berýlium, kadmium, chróm, meď, fluorid, ortuti, niklu, dusičnany, dusitany, rozpustené anorganické kontaminanty, kovy, nerasty, alebo soli ktoré spôsobujú tvrdosť vody. Tieto filtre sa ľahko inštalujú a sú relatívne lacné a pokrývajú základné funkcie pre filtráciu vody. Filter je zložený s aktívneho uhlia a kokosových škrupín. Tie absorbujú nečistoty, ako cez ne prechádza voda. Priemerný uhlíkový filter má životnosť 6 až 9 mesiacov.

Uhlíkové filtre odstraňujú kontaminanty adsorpciou , podobne ako keď namočíte špongiu do vody. Adsorpcia pritiahne kontaminanty na svoj povrch ako kus suchého zipsu . Uhlíkové filtre sú veľmi porézne čím účinne znižujú zápach vody a iné chemické látky . Uhlíkový filter je ako parkovisko s pórmi , kde sú parkovacie miesta pre kontaminanty ako voda preteká cez filter. Tieto póry sa merajú v mikrónoch . Nižší prietok a tlak je vhodný na lepšiu filtráciu a zadržanie kontaminantov .

Často počujeme či sú uhlíkové filtre vyrobené z dreveného uhlia . Uhlíkové filtre nie sú vyrobené z rovnakého typu uhlia ako používame uhlie na grilovanie hamburgerov . Uhlíkové filter sú často vyrobené z kokosových škrupín a uhlia / antracitové uhlie / Kokosové škrupiny a uhlie antracit sú organické zdroje aktívneho uhlia . Uhlík sa vytvorí ak je organický zdroj spálený v prostredí bez kyslíka. Pred použitím na úpravu vody musí byť uhlík „aktivovaný“ . Proces aktivácie otvára masívny počet pórov , čo umožňuje uhlíku zachytiť kontaminanty. Uhlík sa aktivuje teplom , alebo parou .

Na trh sú dodávane uhlíkové filtre vo forme granulovaného uhlia / GAC / , alebo carbon blok ,kde sú  malé granuly pospájané  spojivom . Všetky uhlíkové filtre sú robené hlavne na zlepšenie chute vody , elimináciu chlóru a zápachu .

Čo odstráni filter s aktívnym uhlím ?

  • Zápach vody                ÁNO
  • Chlór                            ÁNO
  • Trihalometány              ÁNO
  • Ortuť                            ÁNO
  • Pesticídy                      ÁNO
  • Baktérie                        NIE
  • Tvrdú vodu                   NIE
  • Fluorid                          NIE

 

Uhlíkový filter je potrebné meniť aspoň jeden krát za pol roka . Ak sa filtre nemenia , tak sa stane to že po uhlíkovom filtri bude voda horšia ako pred samotným filtrom.