Fungujeme ako výdajňa tovaru v pracovné dni od 8,00-15,00 hod na adrese Nitra, Štúrova 161, areál Kartel

Otrava vodou

Áno aj vodou sa môže človek otráviť. Je to zvláštne však? Voda samotná však nebezpečná nie je. Problémom ktorý môže vzniknúť pri jej vysokom príjme je, že dôjde k poklese hodnôt sodíka. Tento syndróm sa volá hyponatrémia a vzniká nadmerným príjmom tekutín pri stresovej situácii. Prejavuje sa nízkou hladinou sodíka v krvi človeka. Hodnota krvného sodíku 130 mmol/l alebo menej, je považovaná lekármi za kritickú pre zdravie človeka. Samotná hyponatrémia môže nastať v prípade, že vypijete viac ako 8 pohárov tekutín za menej ako 12 hodín. Tento problém môže ľahko nastať u osoby, ktorá je podvýživená, alebo dehydratovaná.

Aké sú  najčastejšie príznaky „otravy vodou“?

Príznaky hyponatrémie sú podobné ako pri dehydratácii. U vyššieho poklesu sodíka môže dôjsť k týmto problémom:

- nevoľnosť

- únava

- dezorientácia v čase a v priestore

 V prípade, že koncentrácia sodíku klesne pod kritickú hodnotu, môže tento stav vyústiť k opuchu mozgu a pľúc. Ten sa prejavuje zvracaním, bolesťami hlavy a kŕčmi.

Aké typy hyponatrémia existujú?

Hyponatrémiu môžeme rozdeliť na:

 - akútnu (trvá menej ako 48 hodín)

- chronickú (trvá viac ako 48 hodín)

Najnebezpečnejšia je akútna ťažká hyponatrémia, ktorá má na svedomí až 50 % úmrtia ľudí. U chronickej hyponatrémie predstavuje najväčšie riziko neistota pri chôdzi pri ktorej hrozia pády, osteoporóza, fraktúry a poruchy kognitívnych funkcií. Podľa ťažkosti syndrómu hyponatrémie môžeme pozorovať rôzne príznaky ako napríklad poruchy pozornosti, pamäte, depresie, anorexiu, zvracanie, pády a fraktúry, delírium, kómu až smrť.

 Ako sa lieči hyponatrémia?

Pri liečení hyponatrémie je dôležité vziať v úvahu dobu trvania tohto syndrómu. U ťažkej akútnej hyponatrémie (menej ako 48 hodín) je vo väčšine prípadov človek prijatý k liečbe ihneď, na jednotke intenzívnej starostlivosti. U ľahkej chronickej alebo ťažkej chronickej hyponatrémie (viac ako 48 hodín) je pacient hospitalizovaný na štandardnom oddelení a v niektorých prípadoch je liečbu možné zvládnuť aj ambulantným spôsobom.

Voda je jedným z najdôležitejších životných potrieb človeka, ale ako vidíme pri neuváženom zaobchádzaní nám taktiež môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Takže ako sa hovorí všetko s mierou.