Otrava vodou

Áno aj vodou sa môže človek otráviť. Je to zvláštne však? Voda samotná však nebezpečná nie je. Problémom ktorý môže vzniknúť pri jej vysokom príjme je, že dôjde k poklese hodnôt sodíka. Tento syndróm sa volá hyponatrémia a vzniká nadmerným príjmom tekutín pri stresovej situácii. Prejavuje sa nízkou hladinou sodíka v krvi človeka. Hodnota krvného sodíku 130 mmol/l alebo menej, je považovaná lekármi za kritickú pre zdravie človeka. Samotná hyponatrémia môže nastať v prípade, že vypijete viac ako 8 pohárov tekutín za menej ako 12 hodín. Tento problém môže ľahko nastať u osoby, ktorá je podvýživená, alebo dehydratovaná.

Aké sú  najčastejšie príznaky „otravy vodou“?

Príznaky hyponatrémie sú podobné ako pri dehydratácii. U vyššieho poklesu sodíka môže dôjsť k týmto problémom:

- nevoľnosť

- únava

- dezorientácia v čase a v priestore

 V prípade, že koncentrácia sodíku klesne pod kritickú hodnotu, môže tento stav vyústiť k opuchu mozgu a pľúc. Ten sa prejavuje zvracaním, bolesťami hlavy a kŕčmi.

Aké typy hyponatrémia existujú?

Hyponatrémiu môžeme rozdeliť na:

 - akútnu (trvá menej ako 48 hodín)

- chronickú (trvá viac ako 48 hodín)

Najnebezpečnejšia je akútna ťažká hyponatrémia, ktorá má na svedomí až 50 % úmrtia ľudí. U chronickej hyponatrémie predstavuje najväčšie riziko neistota pri chôdzi pri ktorej hrozia pády, osteoporóza, fraktúry a poruchy kognitívnych funkcií. Podľa ťažkosti syndrómu hyponatrémie môžeme pozorovať rôzne príznaky ako napríklad poruchy pozornosti, pamäte, depresie, anorexiu, zvracanie, pády a fraktúry, delírium, kómu až smrť.

 Ako sa lieči hyponatrémia?

Pri liečení hyponatrémie je dôležité vziať v úvahu dobu trvania tohto syndrómu. U ťažkej akútnej hyponatrémie (menej ako 48 hodín) je vo väčšine prípadov človek prijatý k liečbe ihneď, na jednotke intenzívnej starostlivosti. U ľahkej chronickej alebo ťažkej chronickej hyponatrémie (viac ako 48 hodín) je pacient hospitalizovaný na štandardnom oddelení a v niektorých prípadoch je liečbu možné zvládnuť aj ambulantným spôsobom.

Voda je jedným z najdôležitejších životných potrieb človeka, ale ako vidíme pri neuváženom zaobchádzaní nám taktiež môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy. Takže ako sa hovorí všetko s mierou.