Sladené nápoje, čo spôsobujú?

Do reštaurácie prišli stará mama so svojou šesťročnou vnučkou. Sadli si k stolu a objednali si pitie, stará mama vodu a vnučka džús. Keď čašník priniesol obidva poháre, vnučka sa opýtala starej mamy, či sa jej dá napiť z jej vody. Stará mama sa opýtala vnučky prečo si teda objednala džús. Vnučka odpovedala: „Babička ja viem, že vodou najlepšie zaženiem smäd, ale pozri sa ako na tom stole vyzerá pohár vody a ako pohár džúsu“.

Šesťročné dieťa na jednej strane vie čo je pre ňu zdravé, ale na druhú stranu si vyberie niečo iné, lebo to jednoducho vyzerá krajšie a zaujímavejšie. Takú moc má sila reklamy. Na trhu s nápojmi nájdete tisíc rôznych druhov a príchutí z ktorých sa nás každá z nich snaží presvedčiť, že je pre nás tá správna. O ich vplyvu na naše zdravie sa už nehovorí. Už samotné osoby vystupujúce  v reklame (či už herci, športovci, speváci atď.) v nás  majú vyvolať pocit, že keď budeme piť daný nápoj budeme in. Problémom sladených nápojov je obsah  rôznych konzervačných látok a farbív, ktoré nášmu telu neprospievajú. Naše telo presne vie čo je pre neho dobré a čo nie. Dáva nám rôzne signály, ale my ho nepočúvame.

Poďme sa pozrieť aký vplyv na nás v skutočnosti majú sladené nápoje, ktoré sú nám podsúvané reklamou každý deň zo všetkých strán.

Sladké nápoje, aký majú vplyv na naše zdravie?

Väčšina sladených nápojov obsahuje vysoké množstvo cukru a cukor sa v súčasnosti považuje za novodobú drogu.  Sladené nápoje dokážu poškodiť zdravie u dieťaťa už v predškolskom veku. Môžu spôsobovať obezitu, alergie a sú taktiež pohromou pre detské, ale aj dospelé zuby. Tieto nápoje obsahujú celú radu rôznych farbív, konzervačných látok a aróm, ktoré škodia nášmu telu.       Polka litrovej fľašky sladeného nápoja obsahuje 6 až 12 kociek cukru. Taktiež to môžeme prirovnať k tomu, že zjete polovicu tabuľkovej čokolády. Problémom je, že si človek zvykne na príjem cukru z nápojov a následne nemá potrebu a chuť konzumovať ovocie, ktoré sa mu oproti chuti sladkého nápoja môže zdať kyslé. Prichádza tak o významný zdroj vitamínu C, ktorý má hlavný vplyv na imunitu nášho tela.

Naše tipy

-      najlepším zdrojom pitného režimu sú je pitná voda s pár kvapkami citrónu,

-      neperlivé a jemne perlivé minerálne vody,

-      nesladené ovocné a bylinkové čaje,

-      v prípade, že máte chuť na sladké, vyberte si stopercentné džúsy, aj tie však rieďte vodou,

-      deti by denne mali vypiť maximálne 350 ml džúsu. Väčšie množstvo môže viesť  k strate chuti do jedla.

Viete koľko cukrov obsahuje Váš obľúbený nápoj v 250 ml pohári?

Coca Cola - 27 g

100 %  jablkový džús - 25,5 g

100 %  pomarančový džús - 24 g

Vinea - 23,3 g

Fanta - 23 g

Tonic – 22,7 g

Kofola – 20 g

Sprite – 17 g

Zelený čaj s citrónom - 16 g

Aquila jablko – 7,5 g

Pre porovnanie 1 kávová lyžička cukru obsahuje 6 g cukru a 1 veľká kocka cukru obsahuje 10 g cukru.

Keď  si chcete svoju kávu alebo čaj osladiť, vyberte si stéviu sladkú. Stévia je prírodní sladidlo, ktoré však nemá žiadne kalórie, nespôsobí Vám kolísavosť cukru v krvi a má pozitívny vplyv na ústnu mikroflóru. Zdravie máte iba jedno a je na Vás ako sa k nemu budete správať.