Akú veľkosť zmäkčovača zvoliť pre Váš rodinný dom?

                V prvom rade po dlhoročných skúsenostiach s inštaláciou zmäkčovačov vody musíme konštatovať, že sa s takýmito zariadeniami na úpravu vody v rodinných domoch nepočítalo. Pri menších rodinných domoch je to pochopiteľné , ale miesto a ani podmienky pre inštaláciu nie sú ani vo väčších domoch . Najčastejšie sú hlavné uzávery iba v malých dvierkach v stene , ktoré treba zväčšovať , alebo je ventil na uzatvorenie vody v šachte. Stretli sme sa už aj stým, že ventil bol zamurovaný v podlahe . Keď už nájdeme hlavný ventil , tak je tak nešťastne umiestnený , že často nie je možná inštalácia a keď , tak musíme rozvody vody previesť cez stenu do garáže , špajzy , pivnice , šatníku . Potom  nastáva druhý problém a to prívod elektriky , bežná zásuvka . A zlatý klinec je riešenie odpadu, aby sa mohol zmäkčovač regenerovať .

Ak sa rozhodnete pre inštaláciu zmäkčovača vody , tak je potrebné nájsť centrálny prívod do domu . Najlepšie je miesto priamo v dome  alebo v pivnici , niekde kde nemrzne a je dobrý prístup ku zmäkčovaču, aby ste vedeli pohodlne dopĺňať soľ. Veľa klientov sa snaží inštalovať zmäkčovače vody do vodovodnej šachty mimo domu , čo nie je dobré riešenie. Pretože je tam vysoká vlhkosť, zateká tam často voda , je tam zlý prístup . A hlavne nie je tam možnosť napojenia na odpad vody .

K inštalácii kabinetného zmäkčovača vody je potrebné miesto o rozmeroch približne 45 cm šírka , 50 -60 cm hĺbka . Výška kabinetných zmäkčovačov vody je najčastejšie od 100 do 120 cm.

Kabinetný znamená , že zmäkčovač je komplet v plastovej skrinke , na vrchu má elektronický displej , ktorý ukazuje aktuálny čas a koľko litrov je do ďalšej regenerácie . Regenerácia je automatický proces, kedy sa  čistí živica zmäkčovača slaným roztokom vody , ktorý si zmäkčovač urobí sám . Zmäkčovače sú úplne automatické a od obsluhy potrebujú iba priebežné dosýpanie soli.

Tak aký zmäkčovač je vhodný pre Váš rodinný dom ?

Najčastejšie a najlepšie riešenie je zmäkčovač s obsahom živice 30L. Inštalujeme ho asi do 95 % domácností . Táto veľkosť postačuje ako pre trojčlennú , tak aj pre päť člennú rodinu. Nie je problém ani v prípade, že máte návštevu , alebo Vás je doma dočasne viac osôb. Podľa tvrdosti vašej vody sa dá optimálne nastaviť cyklus regenerácie cca. asi po 2,5 – 3 m3 pretečenej vody.

Čo je teda k inštalácii zmäkčovača potrebné :

  • Miesto kde je centrálny prívod vody do domu . Najlepšie technická miestnosť , garáž, pivnica, kúpeľňa . Niekde kde nemrzne , je sucho a dobrý prístup na dosýpanie soli.
  • Musí tam byť el. zásuvka . Zmäkčovač má svoj adaptér a má veľmi malú spotrebu el. energie . Iba 12 V.
  • A hlavne tam potrebujeme pripojenie na odpad, aby sa mohol zmäkčovač vody regenerovať . Postačuje sifón , poprípade iba trubka na odpad , gulička na zemi .

 

Naše odporúčanie :

Ak náhodou nemáte mechanický predfilter na centrálnom prívode vody , tak ho odporúčame inštalovať pred zmäkčovač, aby sa uchránil pred sedimentom . Takto budú ochránené   aj vaše rozvody vody , batérie , práčky, umývačky a pod. Odporúčame  mechanický filter s účinnosťou aspoň 25 mikrónov .

Ďalej je potrebné skontrolovať aký máte tlak vody, dôležité je aby  nepresiahol viac ako 6 bar. Hlavne sa to týka klientov čo majú vlastné čerpadlá zo studne a nastavený vysoký horný tlak na zastavenie čerpadla. Stretli sme sa aj s prípadmi, kedy mali rodinné domy viac ako 8 bar. Vtedy  bolo nutné inštalovať regulátor tlaku . Vysoký tlak môže časom poškodiť časti zmäkčovača , mechanický predfilter, ako aj komplet spotrebiče pripojené na rozvody vody.   

Ak je to možné,  požiadajte inštalačnú firmu o bezplatnú obhliadku miesta inštalácie , kde sa viete na mieste poradiť s odborníkom , ktorý má skúsenosti a spoločne nájdete miesto, kde je najlepšie umiestniť úpravu vody pre Váš rodinný dom .