O vode. Čo je pravda a čo mýtus?

 

Na svete to už tak chodí. V každej oblasti ľudského života narazíme na pravdu a na mýtus. Niekto niečo vysloví a už sa to šíri rýchlosťou blesku. Ako sa vraví stokrát opakovaná lož sa nakoniec stane pravdou. Mýty môžu človeka obrať o zdravie, čas a peniaze. Veriť im sa nevypláca. Je potreba snažiť sa rozlíšiť čo je pravda a čo mýtus. Dokonca aj oblasť spojená s vodou má svoje mýty v ktorých ľudia nemajú jasno. Poďme sa pozrieť na niektoré z nich a dať ich na správnu mieru.

Dospelý človek by mal denne vypiť 2-3 litre tekutín...

Pravda ale...

Toto konštatovanie je pravdivé z časti. Ide o všeobecné tvrdenie. Lenže ľudia sú individuality, ich telesná hmotnosť, vek, pohlavie, telesná aktivita, teplota vzduchu. Človek so sedavým zamestnaním bude vo svoj bežný deň potrebovať menej tekutín, ako človek pracujúci náročne fyzicky. Taktiež športovci v deň pohybovej aktivity budú potrebovať prijať viac tekutín podľa náročnosti záťaže a výdaja energie. Takže tvrdenie vypil som dnes 2 litre a to mi stačí nie je tak úplne pravdivé.

Starší ľudia sú častejšie dehydrovaní...

Pravda

Hlavným problémom je, že starší ľudia nepijú doporučené množstvo vody. Navyše vekom strácajú aj pocit smädu, ktorý je posledným varovaním, že organizmu chýba voda. Pijú tak málo, sú častejšie ohrození dehydratáciou a dokonca kolapsom organizmu. Je preto veľmi dôležité kontrolovať ich pitný režim, jeho kvalitu a doplňovanie minerálnych látok.

Je potrebné vyberať minerálnu vodu podľa počtu minerálov...

Pravda

Minerálne vody s vyššou mineralizáciou (nad 1500 mg/l) sú vhodné ako doplnok stravy pre Váš organizmus. Tieto vody by však nemali byť jediným zdrojom tekutín. Takéto minerálne vody sú vhodné najmä pri vysokých stratách minerálov potením pri športe alebo inej fyzickej námahe. Čo sa týka každodenného pitia bez rozdielu zdravotného stavu a veku postačia minerálne vody s celkovou mineralizáciou (pod 1000 mg/l).

Zásaditá minerálna voda pomôže po prehýrenej noci...

Je to pravda

Po vypití veľkého množstva alkoholu stráca telo veľké množstvo minerálnych látok. Alkohol zároveň dráždi okrem pečene aj žalúdok. Preto je dôležité dodať organizmu minerály a to najmä horčík. Odporúča sa piť minerálne vody zo zvýšeným obsahom minerálov a to hlavne sodíka hydrogenuhličitanov.

 Všetko čo denne vypijem sa počíta do pitného režimu...

Nie je to pravda

Základom, ktorý denne vypijete by mala byť pramenitá voda, minerálna voda alebo voda pre kojencov. Polievky, džúsy, sladené vody, ani mlieko a mliečne výrobky sa do pitného režimu nepočítajú. Káva a alkohol taktiež nie. To z hlavného dôvodu, že káva a alkohol odvodňujú Váš organizmus a Vy tak strácate väčšie množstvo vody ako ste prijali.

Kým nemám smäd nemusím piť...

Nie je to pravda

Vaše telo Vám práve smädom dáva signál, že mu chýbajú tekutiny. Smäd pre organizmus predstavuje určitý stres, ktorý je pre človeka zbytočnou záťažou. Keď budete piť celý deň pravidelne malé dávky tekutín dokážete smädu predísť.

Najviac môžem denne vypiť 0,5 l minerálnej vody...

Nie je to pravda

Koľko minerálnych vôd a aký druh denne vypijete závisí len na Vás. Neexistuje žiadna stanovená denná hranica príjmu minerálnych vôd, ktorá by vyslovene škodila ľudskému organizmu. Nízko až stredne mineralizované vody sú vhodné pre dopĺňanie denného pitného režimu.

Mäkká voda je pre bežné pitie vhodnejšia...

Nie je to pravda

Najnovšie vedecké štúdie potvrdili, že pitie tvrdšej vody (vyšší obsah vápnika a horčíka) majú priaznivejší vplyv na ľudský organizmus. Dlhodobé pitie iba samotnej mäkkej vody môže viesť k vážnym zdravotným rizikám.

Ako sami vidíte aj táto oblasť ponúka mnoho mýtov, právd a poloprávd. Veríme, že sme Vám našim článkom trošku pomohli a rozšírili Vaše obzory.