Svet športových nápojov

Dnešný moderný svet ponúka veľké množstvo práškov, tabletiek a ďalších „zázračných“ vecí pre zlepšenie zdravia, rýchlejšie chudnutie a zvýšenie kondície. Vyznať sa v tejto „džungli“ prípravkov a rôznych ťažkých slov nie je jednoduché. Svet športových nápojov ich tiež pár obsahuje. Slová ako iontový, izotonický, hypotonický alebo hypertonický. Strácate sa už pri druhom slove? Nedivím sa Vám. Vyznať sa v týchto pojmoch, keď Vás z každej strany zaplavujú reklamy s tvrdením, že iba ich produkt je ten správny nie je ľahké. Poďme si preto bližšie predstaviť jednotlivé športové nápoje a ich vplyv na  Váš športový výkon.

Výhody užívania športových nápojov:

- doplnenie minerálnych látok a iontov, ktoré sa z tela odplavujú spolu s tekutinami

- dodanie potrebného množstva energie

- udržanie konštantnej hladiny výkonu

- zabránenie negatívnych prejavov v dôsledku nedostatku minerálov a tekutín (napr. svalové kŕče)

- zabránenie kolapsu organizmu

Kedy ich užívať?

- keď trvá Vaša športová aktivita dlhšie ako 1 až 2 hodiny vyberte si športový nápoj

- pri ľahšom tréningu si vyberte hypotonický nápoj, pri intenzívnejšom tréningu zvoľte izotonický nie však veľmi sladký

- po skončení športovania si vyberte športový nápoj, ktorý bude obsahovať draslík (K+) a horčík (Mg2+)

Aké športové nápoje existujú?

Športové nápoje sa delia podľa koncentrácie minerálnych látok a podľa obsahu energie. Podľa koncentrácie sa delia na:

- hypotonické

- izotonické

- hypertonické

Hypotonické nápoje

Keď chcete pred behom zvoliť iontový nápoj, dbajte na jeho zloženie. Hypotonické nápoje majú nižšiu osmoalitu (hustotu) ako vnútorné prostredie ľudského organizmu. Preto sa snažte vybrať taký nápoj, ktorý má nižší podiel iontov ako sa nachádza v krvnej plazme.  Čím je nižšia osmoalita (hustota) nápoja tým dochádza k lepšiemu prechodu látok do krvi.

Hypotonické nápoje si môžete dopriať v priebehu dlhotrvajúcej športovej aktivity a to najmä pri aeróbnych aktivitách ako beh, cyklistika, triatlon. Hypotonické nápoje sú po fyzickej záťaži vhodnejšie ako izotonické.

Izotonické nápoje

Tieto nápoje obsahujú rovnakú osmoalitu (hustotu) ako vnútorné prostredie organizmu človeka. Rozdiel oproti hypotonickým nápojom je v tom, že rýchlosť vstrebávania látok je pomalšia.  Tieto nápoje sa obvykle pijú v priebehu tréningu, alebo po skončení tréningu. Ponuku týchto nápojov je najväčšia na trhu. Dajte si však pozor, aby v priebehu miernej záťaže nedošlo k vyššiemu príjmu minerálnych iontov a tým i k narušeniu osmoatickej rovnováhy organizmu. Izotonické nápoje sa používajú najmä tam, kde dochádza k veľkým stratám potu, lenže samotný výkon netrvá dlhšie ako hodinu. Ide o športy, kedy potrebujete vydať veľké množstvo svalovej sily (squash a tenis).

Hypertonické nápoje

Hypertonické nápoje majú vyššiu osmoalitu (hustotu) ako vnútorné prostredie organizmu. Použitie týchto nápojov pre šport je nevhodné a ich neuvážených používaním môžete narušiť vnútornú elektrolytickú rovnováhu Vášho tela. Vypitie hypertonického nápoja môže viesť k dočasnému zhoršeniu dehydratácie Vášho tela. Hypertonické nápoje sú skôr liečebné roztoky, ktoré sa väčšinou podávaj vnútro žilovým spôsobom.

Je dôležité uvedomiť si, že iontové nápoje sú určené len pre určitú športovú udalosť. Použitie nesprávneho iontového nápoja a ešte k tomu k nesprávnej športovej udalosti môže viesť k minimálnym, alebo opačným účinkom „ionťákov“. Navyše samotné iontové nápoje nie sú určené pre každého športovca. Vysoká koncentrácia niektorých iontov (najmä draslíka) môže mať negatívne účinky najmä na Vaše obličky a ďalšie vnútorné orgány. V prípade, že máte problémy s tráviacim traktom, alebo obličkami, poraďte sa radšej pred konzumáciou iontových nápojov so svojim lekárom.