Mangán a železo v studničnej vode.
Sfarbená voda. Podivný zápach. Zafarbené obkladačky , keramické výrobky , ako sú vane, umývadlá a toalety. Sfarbené oblečenie, uteráky a riad. Znížený tlak vody. To všetko sú niektoré z možných vplyvov vysokého obsahu železa a mangánu vo vašej studničnej vode.
Čierne alebo hnedasto-čierne alebo červenohnedé zafarbenie môže naznačovať prítomnosť vyšších hladín mangánu alebo železa vo vode. Bežné čistiace prostriedky si niekedy nedokážu poradiť s odstránením tohto sfarbenia . Mangán a železo sú v pôde prirodzene sa vyskytujúce kovy. Vyššie hladiny železa a mangánu nie sú na niektorých oblastiach Slovenska bežné s ohľadom na podložie a typ pôdy.
Železo a mangán sú sekundárne kontaminanty. Sekundárne kontaminanty sú látky, ktoré môžu meniť chuť, vôňu a farbu pitnej vody. Môžu mať tiež dopad na štruktúru alebo funkciu rozvodov vody v domácnosti .Sekundárne kontaminanty vo všeobecnosti nepredstavujú významné zdravotné riziko.
Ak zistíte zafarbenie alebo zmenu sfarbenia, mali by ste začať testovaním vody na stanovenie hladín železa a mangánu alebo prítomnosti baktérií železa a mangánu. Výsledky testu sa potom môžu použiť na určenie vhodných možností úpravy vody a zmiernenie tohto problému.
Najbežnejšou možnosťou úpravy železa a mangánu vo vode sú zmäkčovače vody.
Chlorácia šokom je bežná metóda na odstránenie baktérií železa a mangánu. Šoková chlorácia je proces zahŕňajúci zavedenie zmesi chlóru priamo do vašej studne a dôkladné prepláchnutie tejto chlórovanej vody cez vodovodné potrubia a súčasti studne. Je to účinná, ale často krátkodobá metóda.