Šport a pitný režim

Pitný režim a teplé letné počasie k sebe neodmysliteľne patria. Médiá každý deň vyzývajú ľudí k dodržiavaniu pravidelného pitného režimu. Čo, ale ten pravidelný pitný režim znamená?

Pre bežného človeka sa odporúča denne vypiť 2-3 litre tekutín. Pomer potreby tekutín  závisí od jeho veku a fyzickej aktivity počas dňa. Pri náročných fyzických aktivitách je potrebné prispôsobiť Váš pitný režim tak, aby nedošlo k dehydratácii. K tomu môže dochádzať väčšinou práve v letných, teplých dňoch.  Pri vysokých letných teplotách sa odporúča pitný režim zvýšiť aj na 3-4 litre za deň. Váš denný limit by nemal presiahnuť 5 litrov v prípade, že sa nevenujete nejakej náročnej fyzickej činnosti.

Naše telo je zo 65 % tvorené vodou. Voda plní viac pozitívnych funkcií bez ktorých by naše telo nemohlo optimálne fungovať. Napríklad voda v moči dokáže eliminovať metabolické odpadové produkty. Čím je moč tmavší, tým viac odpadových látok obsahuje. Dostatočným príjmom tekutín ich však dokážete z tepla odplaviť. Voda pri spojení s rôznymi bielkovinami funguje ako „emulzia“ kĺbov a chráni taktiež pohyby vnútorných, životne dôležitých orgánov ako sú pľúca, črevá a srdce. 

Ako je to u športovcov?

Športovci tvoria samostatnú kategóriu. Ich straty telesných tekutín sa obvykle pohybujú od 0,5 do 2 l za hodinu. Dokonca aj plavci pri svojom hodinovom tréningu môžu vypotiť až 0,5 litra vody. Predstavte si, že hráči amerického futbalu v teplom letnom dni dokážu za jeden deň vypotiť až 8 litrov. Akú dôležitú rolu u nich potom hrá pravidelný pitný režim?

My Vám preto ponúkame pár tipov ako správne „zavodniť“ Vaše telo pri športe a vyhnúť sa tak nepríjemným problémom, ktoré súvisia s nedostatkom tekutín.

Kedy sa mám napiť pred športom?

Náš TIP

Keď Váš tréning trvá hodinu, alebo viac, je dôležité prijať  dostatočné množstvo tekutín už pred tým ako začnete športovať. Medzi vypitím tekutiny, je udržaním sa v žalúdku a dopravením k svalom Vášho tela je určitý interval. Tekutiny, ktoré sú obsiahnuté vo žalúdku do určitej miery zvyšujú rýchlosť vyprázdňovania. Všeobecné rady hovoria o tom, že je potrebné vypiť 510-600 ml tekutín dve až tri hodiny pred samotným športovaním. V prípade, že zabudnete vypiť požadované množstvo dve až tri hodiny pred športom postačí si dať 10 – 20 minút pred športovaním 210-300 ml tekutín.

Ako mám piť počas športu?

Náš TIP

Vaša strava sa z 20-30 % podieľa na Vašej dennej potrebe tekutín. Odporúčame Vám piť nápoje pri jedle, pretože strava napomáha absorpcii tekutín. V prípade, že trénujete menej ako 60 minút postačí Vám dopĺňať tekutiny neperlivou a nesladenou vodou. Najlepšie klasickou z vodovodu. Keď však Vaša športová aktivita trvá viac ako jednu hodinu a vo vyššej intenzite, v tom prípade Vám odporúčame športový drink. Ten môžete tiež konzumovať striedavo s vodou. Športové nápoje obsahujú sodík, ktorý je kľúčový a pomáha vtiahnuť tekutiny do Vášho tela a tým povzbudiť k pitiu.

Počas samotného tréningu sa vyhnite džúsom a sladkým nealkoholickým nápojom.

Čo a koľko tekutín mám vypiť po športe?

Náš TIP

Tekutiny, ktoré Vaše telo stratí počas športu je dobré nahradiť vodou, džúsom, mliekom, športovými nápojmi, alebo taktiež čajom, hneď v prvých hodinách po skončení cvičenia. Odporúča sa na každý stratený kilogram vypiť 480-720 ml tekutín (voda, čaj, džús, mlieko). Alkohol v žiadnom prípade nie je vhodný prostriedok ako náhrada stratených tekutín. Alkohol je diuretikum, to znamená že Vám z tela odvedie telesné tekutiny miesto toho, aby Vám pomohol ich doplniť. V prípade, že po športe doplňujete stratené tekutiny regeneračnými kokteilmi, myslite na to, že tieto kokteily síce slúžia pre doplnenie sacharidov a bielkovín, ale neposkytnú Vášmu telu náhradu stratených tekutín.

Dostatok tekutín ma jednoznačne pozitívny vplyv na fungovanie Vášho tela a taktiež aj na stav Vašej nálady. Spomeňte si na pocity, keď malo Vaše telo nedostatok tekutín.

Voda je liek. Máme dar jej mať dostatok, naučme sa lepšie ju využívať pre svoje zdravie.