Železo vo vode

Železo v pitnej vode

 

Železo môže byť v studničnej vode nepríjemnou chemikáliou. Železo, ktoré tvorí najmenej percent zemskej kôry, je jedným z najbohatších zdrojov na zemi. Dažďová voda prenikajúca do pôdy a geologické útvary nachádzajúce sa pod ňou rozpúšťajú železo a spôsobujú jej presakovanie do vrstiev, ktoré slúžia ako zdroje podzemnej vody pre studne. 

Aj keď je železo prítomné v pitnej vode, zriedka sa vyskytuje pri koncentráciách vyšších ako 10 miligramov na liter (mg / l) alebo 10 ppm. Avšak len 0,3 mg / l môže spôsobiť, že voda zmení farbu na červenohnedú.

Železo je prítomné hlavne vo vode v dvoch formách: buď rozpustné železo alebo nerozpustné železo. Voda obsahujúca železné železo je číra a bezfarebná, pretože železo je úplne rozpustené. Po vystavení vzduchu v tlakovej nádobe alebo atmosfére sa voda zakalí a začne sa tvoriť červenkasto hnedá látka. Tento sediment je oxidovaná alebo železitá forma železa, ktorá sa vo vode nerozpúšťa.

Zdravie

Železo nie je nebezpečné pre zdravie, ale považuje sa za sekundárne alebo estetické kontaminanty. Železo, ktoré je nevyhnutné pre dobré zdravie, pomáha prepravovať kyslík v krvi.

Chuť a jedlo

Rozpustené železo dodáva vode nepríjemnú kovovú chuť. Keď sa železo kombinuje s čajom, kávou a inými nápojmi, vytvára atramentový, čierny vzhľad a tvrdú, neprijateľnú chuť. Zelenina uvarená vo vode obsahujúcej nadmerné množstvo železa stmavne a nevyzerá príťažlivo.

Škvrny a vklady

Pri koncentráciách železa, ktoré sú okolo 0,3 mg / l, sa na riade objavia červenkasto hnedé škvrny, ktoré sa dajú veľmi ťažko odstrániť,. Keď sa tieto usadeniny uvoľnia z vodovodného potrubia, bude kohútikom pretekať hrdzavá voda.

Baktérie železa

Ak existuje železo spolu s určitými druhmi baktérií, môže sa vytvoriť páchnuci biofilm. Na prežitie baktérie používajú železo a zanechávajú za sebou červenkastý hnedý alebo žltý sliz, ktorý môže upchať vodovodné potrubie a spôsobiť nepríjemný zápach. Tento kal alebo kaly sú zreteľné v toaletnej nádrži po odstránení veka. Organizmy sa prirodzene vyskytujú v plytkých pôdach a podzemných vodách a pri výstavbe alebo oprave sa môžu zavádzať do studne alebo do vodného systému.

Organické železo a triesloviny

Železo sa môže kombinovať s rôznymi prirodzene sa vyskytujúcimi organickými kyselinami alebo trieslovinami. Organické železo sa vyskytuje, keď sa železo kombinuje s organickou kyselinou. Voda s týmto typom železa je obvykle žltá alebo hnedá, ale môže byť bezfarebná. Tanniny, ako prírodné organické látky produkované vegetáciou, môžu zafarbiť vodu na farbu čaju. V káve alebo čaji triesloviny vytvárajú hnedú farbu a reagujú so železom za vzniku čierneho zvyšku. Organické železo a triesloviny sa častejšie vyskytujú v plytkých studniach alebo studniach pod vplyvom povrchovej vody.