Ozonátor – rýchly, jednoduchý a účinný spôsob dezinfekcie

Odstránenie pachov v domácnosti, v aute, alebo vo verejnom priestore, ako sú úrady, kaviarne, obchody môže byť zložitý oriešok. Navyše miesta, kde dochádza ku kontaktu ľudí môže byť zvýšený výskyt mikroorganizmov, baktérií a vírusov, ktoré takisto treba odstrániť.

Nie každý spôsob čistenia priestorov je vhodným riešením. Sila ozónu však vyrieši oba problémy, a to pach, ale aj nežiaduce mikroorganizmy a verejné priestory sú tak bezpečné, zvlášť v dnešnej koronovej dobe. 

Prečo práve ozón?

Ozón je plyn, ktorá sa skladá z troch molekúl kyslíka. Je to vysoko reaktívny plyn modrej farby a charakteristického zápachu. Má mimoriadne silné oxidačné účinky. Najčastejšie si ho spájame s letom, dovolenkou a nebezpečným žiarením, pred ktorým sa chránime opaľovacími krémami.

Práve ozónová vrstva nás chráni pred škodlivým žiarením a má tak dôležitú úlohe pre život na našej planéte. Nachádza vo výške 25 až 35 km nad zemou.

Okrem tohto ozónu v stratosfére, existuje aj prízemný ozón. Ten sa vyskytuje tesne nad zemským povrchom. Neprospieva ľudskému zdraviu, spôsobuje dráždenie a choroby dýchacích ciest. Dráždi oči a spôsobuje aj bolesti hlavy. Jeho vdýchnutie do pľúc oslabuje organizmus. Vzniká najmä počas horúcich letných dní na miestach, kde je vysoká koncentrácia výfukových plynov. Dochádza tam k nárastu obsahov oxidov dusíka a plynných uhľovodíkov. Tento jav sa označuje aj ako suchý smog.

Tretia forma ozónu je ten, ktorý si dokážeme vyrobiť a pracuje pre nás. V našich domácnostiach, firmách a verejných priestranstvách. Ozón sa dá vyrobiť tichými elektrickým výbojom v atmosfére čistého kyslíka. Vzniká tak zmes kyslíka s ozónom. Čistý ozón sa dá vyrobiť frakčnou destiláciou z takejto plynnej zmesi.

Používa sa v medicíne na sterilizáciu nástrojov, na ozónovú terapiu, slúži aj na dezinfekciu pitnej vody a využíva sa aj v papierenskom priemysle na bielenie celulózy.

Generátor ozónu premieňa vzduch na ozón

Na výrobu ozónu pre dezinfekciu prostredia najlepšie slúži generátor. Ten nasáva vzduch, ktorý sa nachádza v miestnosti a vo vnútri zariadenia sa premieňa na ozón.

Tento proces môžeme vidieť aj v prírode počas búrky. Ak sa budete nachádzať v blízkosti miesta, kde práve udrel blesk, tak môžete vo vzduchu cítiť špecifický pach ozónu. Tento pach je cítiť aj pri používaní ozonátoru.

Používanie ozonátoru

Pri používaní ozonátoru je potrebné zabezpečiť, aby sa počas jeho prevádzky v miestnosti nenachádzali ľudia, ale ani zvieratá či rastliny. Po zapnutí ozonátoru musíte pozatvárať dvere a okná. Lepšiu účinnosť prístroja zabezpečíte aj tak, že v priestore otvoríte skrine, aby sa ozón dostal aj do takýchto miest. Časovač vypnutia ozonátoru sa postará o to, dokedy bude zariadenia pracovať. Do miestnosti môžete vstúpiť približne po 60 minútách od vypnutia.

Veľkosť ozonátoru závisí od veľkosti priestoru, v ktorom ho plánujete používať, ale taktiež aj od vlhkosti prostredia.

Výhody

  • Dezinfekcia priestoru bez použitia chemických látok
  • Takmer 100 % účinnosť
  • 50-krát účinnejší ako chlór
  • Jednoduchá obsluha
  • Rýchla a nenáročná dezinfekcia
  • Odstraňuje aj zápach (po cigaretách, zvieracích miláčikoch, ...)

 

Nevýhody

  • Dezinfekcia prebieha bez prítomnosti ľudí, čo môže byť najmä pri verejných budovách problém
  • Pri vdychovaní je zdraviu škodlivý, no pri správnom používanie nehrozí žiadne riziko

Cena ozonátoru

Cena ozonátoru závisí od jeho veľkosti a možnosti použitia. Malé, tzv. osobné ozonátory si môžete zaobstarať už za pár desiatok eur. Veľké ozonátory pre miestnosti s veľkou rozlohou (150 m2 a viac) stoja niekoľko stoviek eur.

Odporúčame si premyslieť,  či sa vám oplatí zakúpiť si vlastný generátor ozónu. Ozonátor si môžete takisto prenajať alebo si zaplatiť jednorazové dezinfikovanie miestnosti alebo auta.